filtr powietrza

Jakią funkcję w samochodzie pełni filtr powietrza?

Każdy silnik spalinowy do poprawnego działania potrzebuje powietrza. Ważne, by było one pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, które po dostaniu się do jednostki napędowej mogą wyrządzić spore spustosz czytaj więcej »

pompa ciepła cwu

Wydajna pompa ciepła cwu

Wybierając rodzaj podgrzewania wody trzeba rozważyć wszystkie warianty. Na pewno numerem jeden będzie bojler połączony z centralnym ogrzewaniem. Jest to dobre rozwiązanie, ale niestety w okresie letni czytaj więcej »

fotobudka

Mroźne wesela – jakie są ich zalety

Przedstawiamy kilka porad jak dobrze zorganizować wesele zimą. Jakie są plusy takiego wyboru? Po pierwsze, narzeczeni mają większe możliwości wyboru dogodnego dla nich terminu. Sale i hotele nie są ta czytaj więcej »

druk plakatóW A2

Porządne plakaty A2

Druk plakatów A2 realizuje wiele firm Robią to solidnie, rzetelnie, terminowo. Jakość takiej pracy jest wyjątkowa, a niejedna osoba pragnie je mieć. Porządne plakaty sprawdzają się na co dzień. Na p czytaj więcej »

taśma pakowa z NADRUKIEM

Wybór taśmy do pakowania

W sprzedaży znajdziemy taśmy przezroczyste i taśmy brązowe, ale co mamy zrobić, jeśli jedne, ani drugie nie spełniają naszych oczekiwań? Chcemy żeby nasza taśma była widoczna z daleka, ale czy można czytaj więcej »

Wycena maszyn I urządzeń

Wycena dotycząca maszyn i urządzeń

Chciałbym porozmawiać z Wami na temat wyceny dotyczącej maszyn i urządzeń. to bez wątpienia nie jest prosta sprawa i trzeba mieć tego całkowitą świadomość. Nie ma też co ukrywać, że bardzo często za czytaj więcej »

ODWODNIENIA liniowe

Dopasowana inwestycja

Inwestycje budowlane będą teraz rzeczywiście coraz bardziej wymagający, ale też mamy coraz więcej rozmaitych materiałów budowlanych na rynku. Wg rozmaitych norm jakości oraz specjalistycznych statyst czytaj więcej »

garaże blaszane wrocław

Czy opłaca się budować blaszak samemu?

Nie jest żadną tajemnicą, że Polak wszystko potrafi. Z reguły mamy przeświadczenie, że nie tylko sami wszystko możemy zrobić, ale także takie, że sami zrobimy to najlepiej. Z tego też powodu często d czytaj więcej »

POZYCJONOWANIE

Pozycjonowanie od a do z

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób tworzy strony internetowe z myślą o tym, że taka strona pozwoli wam zyskać klientów, a tym samym zwiększone zyski. Jak się okazuje sprawa nie jest wcale taka czytaj więcej »

WYCENa DZIEł sztuki

Sprawdź przez internet wartość swoich staroci

Większość z nas raczej nie przejmuje się zbytnio różnego rodzaju starociami, które zagracają nasze strychy, czy inne różnego rodzaju schowki. Czasami jednak może się okazać, że pośród zakurzonych sta czytaj więcej »

 

Jakią funkcję w samochodzie pełni filtr powietrza?

filtr powietrza

Każdy silnik spalinowy do poprawnego działania potrzebuje powietrza. Ważne, by było one pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, które po dostaniu się do jednostki napędowej mogą wyrządzić spore spustoszenie. Filtry powietrza pełnią w nowoczesnych pojazdach niezwykle istotną rolę. Wyłapują nieczystości, dbając, by silnik działał tak, jak powinien. Z czego zbudowane są filtry powietrza? Jak działają i czy można je wymienić samemu? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Czym dokładnie jest i jak działa https://superparts.pl/49241-filtry-powietrza filtr powietrza?

Filtry samochodowe zatrzymują cząsteczki stałe znajdujące się w powietrzu. Są szczególnie przydatne, gdy podróżujemy po terenach o dużym zapyleniu. Nowoczesne filtry wykonywane są z różnych materiałów. Często stosowany papier zapewnia pochłanialność 200 g/m3 pyłów, nie jest to wynik zbyt dobry. Na całe szczęście coraz częściej do procesu filtracji powietrza wykorzystuje się specjalne włókniny, które są w stanie pochłonąć około 1000 g/m3 zanieczyszczeń. To zdecydowanie lepszy wynik pozwalający uchronić jednostkę napędową przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Coraz więcej kierowców decyduje się na zmianę klasycznych filtrów powietrza na ich stożkowe odpowiedniki, które według popularnego przekonania mają poprawić osiągi i zwiększać żywotność jednostek napędowych. Czy faktycznie jest to prawdą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się nad zasadą działania silników spalinowych. Moc jednostki napędowej zależy od kilku czynników, jednym z nich jest ilość powietrza, jaka dostaje się do środka. Klasyczne rozwiązania powodują silny opór i zmniejszają ilość powietrza, które wprowadzane jest do procesu spalania. Filtry stożkowe zwane sportowymi, mają rozwiązać ten problem.

Dlaczego filtr powietrza stożkowy zapewnia lepszy przepływ powietrza i jeszcze mocniejsze wyłapywanie zanieczyszczeń? Wpływ na to ma charakterystyczny, stożkowy wygląd tych urządzeń, które są w stanie przepuścić do silnika zdecydowanie większą ilość czystego powietrza. Nie wykorzystuje się w nich papieru a specjalnie nasączoną włókninę pochłaniającą wyłącznie zimne powietrze. Oczywiście całość będzie dobrze działać jedynie wtedy, gdy do montażu takiego filtra wykorzystamy specjalny układ dolotowy, redukujący ilość ciepłego powietrza. Celem jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz pojazdu, a nie z komory silnika.

Jakie są zalety filtrów stożkowych?

Stożkowy filtr powietrza jest jednym z popularniejszych elementów służący do tuningu jednostki napędowej. Wyniki po takim zabiegu być może nie są mocno widoczne, ale dla wielu osób jest to ważny etap modyfikacji samochodu. Wyniku wielu badań przeprowadzanych na hamowniach wyraźnie pokazują, że moc samochodu po wymianie filtra na stożkowy wzrasta nawet o 4-5%. Czy efekt ten można odczuć podczas przyspieszania? Wydaje się, że tylko wprawny kierowca o sportowym zacięciu jest w stanie poczuć tak niewielką różnicę.

Nie zmienia to jednak faktu, że stosując kilka takich tanich sposobów tuningu, jesteśmy w stanie zobaczyć różnicę gołym okiem.

dobry filtr powietrza

Dużą zaletą takich filtrów jest fakt, że samochód po nich wydaje głośniejszy, charakterystyczny dźwięk, często kojarzy się on z pojazdami sportowymi. Warto wiedzieć, że filtry stożkowe nie wymagają wymiany. Pielęgnacja polega w tym przypadku na regularnym czyszczeniu wkładu, którą można przeprowadzić we własnym garażu.

Nie każdy może pozwolić sobie na profesjonalny tuning swojego pojazdu. Filtry stożkowe dają taką możliwość każdemu amatorowi motoryzacji. Zarówno stożkowy filtr powietrza, cała obudowa, jak i układ dolotowy można kupić w atrakcyjnych cenach. To właśnie dlatego są one tak popularne wśród młodszych osób, dla których liczy się jak najtańsze poprawienie osiągów samochodów.

Pamiętajmy, że warto dbać o filtry powietrza w samochodzie niezależnie od tego, jak użytkujemy dany pojazd. Pełnią one ważną rolę, a ich wymiana nie jest ani droga, ani skomplikowana. Czysty filtr powietrza nie tylko wydłuża żywotność silnika, ale pozwala zachować lepszą kulturę pracy jednostki napędowej.