Wycena poszczególnych środków trwałych
Zarządzanie własną firmą nie jest czymś prostym, dlatego to zadanie starają się nam ułatwić różne strony internetowe czy podręczniki. Na nich codziennie znajdujemy nowe artykuły, które opowiadają nam o nowo uchwalonych ustawach, o zmianach w pewnych kodeksach prawnych i nowych warunkach, jakich nasza firma powinna się trzymać. Nierzadko na tych stronach natrafiamy też na pewne sformułowanie, którym jest wycena środka trwałego. Jeśli nie wiemy, co ona oznacza, to tak naprawdę nie powinniśmy prowadzić firmy, bo każda przecież ma swoje środki trwałe i musi je wyceniać. Swoje błędy zdołamy jednak naprawić, bo pomaga nam w tym specjalna ustawa, która określa, jak należy ustalać ceny dla poszczególnych środków. Mówi ona dość jasno o tym, że na ich wartość początkową spory wpływ będzie mieć sposób ich nabycia.
Sposób nabycia a wartość środka
Rozważmy więc kilka opcji, by potem móc dojść do pewnych wniosków, dzięki którym wycena stanie się o wiele prostsza. Zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób możemy pozyskiwać różne środki trwałe. Bardzo często po prostu je kupujemy, a wtedy musimy je wycenić, biorąc pod uwagę cenę nabycia. Jeśli jednak zdobędziemy jakikolwiek środek w sposób po części odpłatny, wycenimy go też poprzez ustalenie ceny nabycia, jednak ją powiększymy jeszcze o wartość przychodu. Są to dwa sposoby, dzięki którym najczęściej osiągamy różne towary, więc poznając je, w większości przypadków wycena środka trwałego będzie mogła być przeprowadzona. Istnieje jeszcze jednak taka możliwość, że środek otrzymamy w spadku lub w drodze darowizny. Jak wtedy go wycenimy? Otóż weźmiemy pod uwagę cenę środka, którą miał on w chwili, gdy go nabyliśmy.

Jeśli jednak cena ta jest określona w umowie np. darowizny i jest ona niższa, ją musimy wziąć pod uwagę. A co z rzeczami, które sami dla siebie wytwarzamy? Ich cena będzie uzależniona od kosztu wytworzenia środka, dlatego sami bez problemu ją wygenerujemy. Nie będziemy musieli więc korzystać z pomocy żadnych, płatnych specjalistów.